Grannar bygger: Förvaringslösningar i Villa Retro
Huset är ett gemensamt parhusprojekt av nuvarande och framtida grannar. Huset är utformat för att vara ett tidsbeständigt hem där barn lätt kan underhålla sig. Viivis sida är inredd i modern stil, medan Johannas sida av parhuset är mer retro.
Husets invånare och faciliteter – Villa Retro
I Villa Retro kommer en familj på fyra, inklusive familjens mor och far och två barn att flytta in. Hemmet är på två våningar och ligger i utkanten av skogen. Det har funnits en önskan att använda ekologiska och hållbara material i konstruktionen, vilket vi ser till exempel som inslag av rena träytor. Hemmet har också många gamla möbler i retrostil. De över 100 år gamla innedörrarna restaurerades och monterades in i det nya huset. I detta hem har man vågat ta i med färg . Retromöbler och färgschema kombineras med moderna val: till exempel med den svartramade glasväggen som vi har tillverkat på Mirror Line.
Bottenplanen i parhushalvorna är ganska olika. Det finns olika faciliteter för avkoppling på bottenvåningen i Villa Retro. Förutom kök och vardagsrum finns bastu och badrum samt ett biorum. Dessutom ger den stora inglasade terrassen ett extra utrymme. På övervåningen är sovrummen och färgvalen lugnare.
Mirror Line -produkter i hemmet
Johanna berättar att hon varför hon bestämde sig för Mirror Lines produkter, berodde speciellt på att de ville ha skräddarsydda lösningar. Alla lösningar passade perfekt i de specifika rummen vad gäller dimensioner, utseende och design.
Villa Retro har en vacker glasvägg som avgränsar vardagsrummet och biblioteket på nedervåningen. Rumsavdelare i glas har blivit riktigt populära. I detta hus ger den en modern touch till retro stilen.
”Glasväggen är ett riktigt blickfång. Jag är särskilt nöjd med att vi kunde designa en lösning som precis passar utrymmet, säger Johanna.
Dörröppningen mellan biorummet och vardagsrummet har tre skjutdörrar i glas, varav en är fast. De andra två dörrarna glider på en egen skena så att dörrarna vid behov kan skjutas in på varandra. Öppningens totala bredd är 216 cm, dörrbredden är 74 cm och dörröppningens höjd är cirka 230 cm. Dörrarna har ett vertikalt spröjs och två horisontella spröjs.

På nedervåningen finns förutom glasväggen skjutdörrar som täcker husets tekniska delar. Skjutdörrar ger en ren och praktisk lösning för att täcka rör och övriga saker i tekniska skåp. En enkel helvit lösning valdes för skjutdörrarna. Aluminiumramar valdes för utrymmet på grund av dess möjliga fuktighet, möbelpanelen i dörrarna är också fuktbeständig.

Garderoben i föräldrarnas sovrum på övre våningen var tänkt att implementeras i en liknande stil som en klädkammare. Garderoben på den bakre väggen i rummet byggdes in som en separat enhet. Framför garderoben placerades skjutdörrar som går från golv till tak. Skjutdörrarna placerades också längre fram från stommen än vanligtvis, vilket gjorde det möjligt att komma in i skåpet. I enlighet med retro-temat valdes mässingsramar och klar spegel. Detta för att ge en känsla av ett större utrymme. För att matcha ekparketten valdes ek till stommen i garderoben.

Kommentarer om samarbete
Att bygga hus är vanligtvis en tidskrävande process, och små motgångar eller förändringar i planer oftast förekommer. För oss på Mirror Line är det viktigt att göra saker smidigt och effektivt.
”Design och installationsservice sparade oss mycket tid och nerver!” tackar Johanna. Hon berömde också den snabba och smidiga beställnings- och leveransprocessen som hände i den värsta fasen av byggprojektet och dess lätthet uppskattades därför särskilt mycket.
Kontakta oss om ditt hem behöver nya skjutdörrar eller garderober!